0 0
Read Time:5 Minute, 51 Second
RED DWARF • SERIES I REVIEW

Přemýšlel jsem, jestli bych mohl pro stránky napsat recenzi na Červeného trpaslíka. Na jednu stranu jsem se poprvé v životě díval na seriál od první série až po Daveův revival, takže to byl optimální čas, ale na druhou stranu je to komediální seriál, a proto je to velmi subjektivní. Jistě, díky sci-fi prostředí se na tento blog hodí přirozeněji než sitcom v bytě nebo tak něco, ale bude to pro mě něco nového a zvlášť u prvních šesti sérií bude těžké oddělit nostalgii a dívat se na ně objektivně. No nic! Tak to zkusíme, ne?

Synopse:

Poté, co se Lister dostal do stáze kvůli propašování kočky na palubu, se probouzí a zjišťuje, že se nachází tři miliony let v budoucnosti a (s největší pravděpodobností) je posledním žijícím člověkem, jeho jedinou společností je živá forma, která se vyvinula z jeho kočky, jeho nejhorší přítel Rimmer ožil jako hologram a lodní umělá inteligence Holly, který ve stáří senilněl. Nechť cesta zpět domů začne!

*od této chvíle se objevují spoilery!*

Kromě toho jsme se dočkali i několika skutečně zábavných sci-fi zápletek. Čtveřice, která tvoří celou sestavu (mínus pár dalších členů posádky v 1. díle), je také perfektně obsazená, Lister Craiga Charlese je dokonalý flákač, který svůj nedostatek inteligence vynahrazuje skvělými hláškami a srdcem, a Rimmer Chrise Barrieho je perfektní bezhumorný hoch, který mu může hrát do karet. Kocour Dannyho Johna-Julese dodává svými kočičími projevy ješitnosti a nevyzpytatelným tancem trochu šťávy a suchý sarkastický umělá inteligence Holly Normana Lovetta vše příjemně doplňuje. Je to jeden z těch případů, které mohly snadno vůbec nefungovat, ale díky správnému obsazení to klaplo hned od první scény.

První epizoda s názvem “Konec” dokonale připravuje seriál, protože začínáme skvělým dialogem mezi Listerem a Rimmerem, který dobře utváří jejich charaktery, poté vidíme Listera, jeho skrytou kočku a jeho plány požádat První důstojnici Kochanskou (Clare Groganovou) o rande a nakonec se s ní oženit a přestěhovat se na farmu na Fidži. Po scéně, která stanoví, že hologramy mrtvých členů posádky jsou věc (se spoustou vtipného “posmrtného” humoru!), se dočkáme chycení Listera a jeho uvedení do stáze, poté z jeho a divákových očí Lister opět rovnou vyjde. V posledních minutách epizody se dozvídáme, že Listerovi bylo řečeno, že všichni jsou mrtví a on je 3 000 000 let v budoucnosti (a že náhodné hromady obilí, které jedl, byly pozůstatky posádky…) a že Holly přivedl zpět Rimmera jako jediný podporovaný hologram. Opět spousta skvělého posmrtného humoru a škádlení, pak rychlý debut Kocoura, který vede k tomu, že Lister zjistí, že Kočičí rasa měla legendu o “Kloistrovi Hloupém”, který je přivede na “ostrov Fušál”. To dá Listerovi motivaci tento závazek splnit a řekne Hollymu, aby otočil loď a vrátil se domů… sice ho nenapadne, že to bude trvat další tři miliony let, ale je to tak…

Další díl se zabývá zřejmou otázkou: “Proč se Lister prostě nevrátí do stáze?”, no… vlastně dobrá otázka, protože to je to, co je v plánu na začátku, ale jakmile Červený trpaslík dosáhne světelné rychlosti, všichni začnou vidět “budoucí ozvěny” sebe sama, od Listera, který vidí sám sebe, jak se holí, až po skvělou scénu, kdy vede rozhovor s budoucí ozvěnou Rimmera, jen aby skutečný Rimmer, kterého viděl, přišel a předvedl to, co právě udělal. Poté, co Lister jako stařec předá zprávu předtím, než se vymaní ze světelné rychlosti (a hochu, ta zpráva opravdu nefunguje… asi změnili budoucnost v průběhu seriálu!), vidí Listera se dvěma dětmi, než se dostaneme k titulkům… bez jakékoliv zmínky o tom, že by se Lister někdy znovu dostal do stáze… (je to komedie, takové věci si nechávám ujít, ale stejně se o tom zmíním!) Ve 3. epizodě “Rovnováha sil” chce Lister vyměnit Rimmerův “holodisk” s Kochanskou za rande, ale Rimmer to odmítne a donutí Listera udělat zkoušku na šéfkuchaře, aby ho předčil a neměl na výběr. Epizoda končí tím, že Lister tvrdí, že ji složil, ale úvod další epizody odhalí, že lhal… Plno skvělých výměn názorů mezi Listerem a Rimmerem a scéna, kdy si Rimmer vezme Kochanské podobiznu, která je vtipným způsobem znepokojivá. Vysvětluje také, že Holly si vybral Rimmera jako jediný hologram, a ne někoho z jeho přátel, protože bylo psychologicky lepší mít někoho, s kým se může hádat, než jen přátele…

Epizoda 4, “Čekání na Boha”, je dvojnásobnou porcí skvělých zápletek, kdy je znovu shromážděn starý odpadkový modul, ale Rimmer o tom neví a myslí si, že je to potvrzení mimozemšťanů, zatímco Lister zkoumá kulturu Koček a své postavení jejich Boha. Zatímco Rimmer spekuluje o tom, jak by mimozemšťané mohli mít moc dát mu tělo a/nebo by to mohla být žena se šesti prsy, Lister se v útrobách lodi setká se starším Kočičím knězem, který je stále naživu, a podaří se mu zpříjemnit život potvrzením, že je Kloister, který ho konečně přišel zachránit. Starý kněz umírá a Lister lamentuje nad tím, jak se Kočičí lidé rozdělili na dvě válčící frakce a nakonec většinou všichni vymřeli, protože “jako by používali náboženství jako záminku k tomu, aby se k sobě chovali opravdu hnusně”, na což toustovač odpoví: “Co je ještě nového?”. Vlastně až ve speciálu z roku 2020 se dozvídáme, že zbytky kočičího druhu, o kterých se zde dozvídáme, odjely na lodi hledat zemi zaslíbenou…

V páté epizodě “Sebevědomí a mindrák” se Lister nakazí zmutovanou formou zápalu plic, díky které ožívají jeho halucinace a nakonec se zrodí personifikace jeho sebevědomí a mindráku. Rimmer je chce zabít, ale nepřekvapivě si Lister se svým Sebevědomím opravdu rozumí, alespoň do chvíle, než zjistí, že zabil Mindráka, a chce, aby si ve vesmíru sundal helmu, protože “on může všechno!”. Sebevědomí mu helmu sundá, aby mu to ukázal, a zemře také… Je to taková zábavná epizoda s opravdu skvělou a jedinečnou zápletkou uprostřed.

To zlé

Šestý díl, Já na druhou (jako “Já čtverec”, nevím, jak se tam ten symbol čtverce dává…), je můj nejméně oblíbený díl série. Rimmer obelstí Listera, aby si myslel, že může přivést Kochanskou zpět po jeho boku, ale místo toho vytvoří druhou kopii svého nejnenáviděnějšího člena posádky. Oba Rimmerové se pokoušejí žít spolu, ale nepřekvapivě spolu nevycházejí, přičemž čerstvý Rimmer je mnohem chladnější a přísnější než ten, který žil měsíce sám s Listerem. Film obsahuje několik vtipných scén, ale také scény, ve kterých je Rimmer 2 opravdu protivný, a to ne zrovna vtipným způsobem. Pořád dobré, ale podle mého názoru znatelně ne tak dobré.

Je zajímavé, že kromě několika scén v “Čekání na Boha” toho Kocour v 1. sérii vlastně moc nepředvede. Vždycky je jen vedlejší postavou skvělého vtipkování mezi Listerem a Rimmerem, ale v pozdějších sériích má více práce a některé vtipnější hlášky… Opět to není tak špatné, ale zpětně je to zajímavé.

Celkové postřehy:

Úvodní série Červeného trpaslíka stále patří k nejlepším a nejkonzistentnějším v celé dlouhé historii seriálu. Je plná vtipných a skutečně zábavných dialogů a skvělých sci-fi konceptů spolu s opravdu silnými výkony hlavních herců, není divu, že byl seriál obnoven, i po několika desetiletích je stále skvělý…

Článek pro webovou stránku HoganReviews.co.uk vyšel 10. září v roce 2020

About Post Author

Darrah Sklars

S weby/blogy začínala v roce 2015 na bezplatném hostingu Blog.cz (jeho provoz byl již ukončen) a mimo pokusy s jinými platformami skončila u webhostingu Endora.cz (na kterém běží i tato stránka)... Zkouší vytvářet grafiku/design v grafických editorech PhotoFiltre Studio X a občas k tomu využívá Photoshop (převážně k textovým úpravám). Zpracovává a edituje celkový vzhled webu a vizualizaci
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..