![](http://reddwarfunique.4fan.cz/wp-content/uploads/2022/05/RD.png)
Přečtěte si, jak Červený trpaslík dokázal, že sci-fi může být vtipné, a inspiroval seriály jako Futurama, Rick a Morty nebo The Orville.
Poté, co komici Rob Grant a Doug Naylor v 80. letech sledovali, jak sci-fi filmy získávají popularitu v kinech, si řekli, jak říkají v rozhovoru pro Ganymedes & Titan, že “je nejvyšší čas, aby dělnická třída dostala šanci ve vesmíru”. Grant a Naylor se inspirovali filmy Vetřelec, Stopařův průvodce po Galaxii a Temná hvězda a vytvořili rozhlasový skečový seriál BBC s názvem Dave Hollins. Pořad sledoval vesmírného kadeta Davea Hollinse a lodního počítače Haba. Pořad se skládal z pěti skečů, které se vysílaly po roce 1984, a v roce 1988 Grant a Naylor upravili seriál pro televizi.
Ve stejném rozhovoru Grant uvádí, že on a Naylor “chtěli seriál o tom, být posledním člověkem ve vesmíru, a jako perverzní zvrat se rozhodli, že v něm nebudou žádní mimozemšťané”. Příběh, který by se měl jmenovat Červený trpaslík, vypráví o technikovi jménem Dave Lister, který se probudí po třech milionech let ve stázi a zjistí, že je posledním žijícím člověkem a také posledním člověkem na vesmírné lodi Červený trpaslík. Společnost mu dělá nelidský hologram jeho mrtvého spolubydlícího Arnolda Rimmera a Kocour, životní forma, která se během milionů let vyvinula z Listerovy březí kočky. V únoru 1988 byl odvysílán seriál Červený trpaslík s Craigem Charlesem v roli Davea Listera, Chrisem Barriem v roli Rimmera a Dannym Johnem-Julesem v roli Kocoura.
Podle Douga Naylora v rozhovoru pro WhatCulture si pilotní díl naladilo pět milionů lidí a do konce epizody počet diváků klesl na dva miliony. Podle Naylora diváci očekávali sci-fi seriál a zpočátku nechápali, o co se tvůrci snaží. Cílem Granta a Naylora bylo spojit atmosféru sitcomu s prostředím seriálů jako Star Trek a Dark Star.
Kombinace špičkových sci-fi konceptů s prostředím lo-fi sitcomu byla neuvěřitelně unikátní. Gabriel Tate v článku pro The Guardian tvrdí, že “rozkolísaná inscenace dodává kouzlo” a že rozpočty oběma scénáristům nepřekážely. Navzdory původnímu nesouladu se Červený trpaslík dočkal 12 úspěšných sérií a rychle si získal věrné kultovní publikum; i 32 let po premiéře se stále vysílaly nové speciály.
Závěrem: Tento článek byl sepsán o tom, jak Červený trpaslík pomohl vytvořit sci-fi komedii.
Článek pro webovou stránku MovieWeb dne 10. května v roce 2022